Vadovas po informacinį pasaulį žaliems (M. Palanga „Dūzgė ir pavojinga informacija“)

 

Duzge-ir-pavojinga-informacija-Mazvydas-PalangaPavadinimas: Dūzgė ir pavojinga informacija

Autorius (- ė): Mažvydas Palanga

Iliustruotojas (- a): Silva Jankauskaitė

Leidykla: Akademinė leidyba

Metai: 2018

Puslapių skaičius: 84

 

Imdama į rankas Dūzgę, apie knygą šį tą jau žinojau, tačiau vis tiek tikėjausi kai ko kito. Pavadinimas žadėjo lyg ir detektyvą, veikėjų pristatymas – gerą juoko dozę, turinys… Hmmm, turinys turėjo sukelti įtarimų, bet pirmasis skyrius užliūliavo budrumą.

„Dūzgę ir pavojingą informaciją“ pradėjau skaityti kaip grožinį kūrinį. Pradžia taip suintrigavo, kad net neabejojau, jog knygoje rasiu jaunosios kartos nuotykius sudėtingame informaciniame pasaulyje. Tikėjausi, kad Dūzgė su draugais narplios nesusipratimus, juoką keliančias dviprasmiškas situacijas, į kurias dėl nesusikalbėjimo ar visiškai skirtingų gyvenimo būdų nuolat pakliūva senoji ir jaunoji kartos. Po kelių skyrių ėmiau spjaudytis, kad siužetas stringa, kad nėra „žadėtų“ kvapą gniaužiančių nuotykių, kad… Jau ėmiau galvoti, kad košės prisiviriau. Pažadėjau apžvalgą parašyti, o kol kas vien skylės. Taip, idėja įdomi, taip skaityti smagu, taip autorius puikiai išaiškina sudėtingus dalykus, taip, galima rasti dar šio bei to, bet vis tiek kažkas su tuo grožiniu kūriniu negerai. Ką daryti? Nepelnytai girti nesinori, bet ir peikti rimtos priežasties nerandu…

Ne veltui senoliai sako, kad rytas už vakarą protingesnis. Perskaitytą knygą padėjau į šalį. Užmaišyta košė virė, brinko, o kai atėjo metas srėbti, pamačiau, kad ji ne tik skalsi, bet ir skani.

Pelės Mamos galva, „Dūzgė ir pavojinga informacija“ puiki pažintinė-edukacinė knyga. Apie sudėtingą informacinį pasaulį pasakojama paprastai, aiškiai, vaizdingai, šmaikščiai. Šioje vietoje tiesiog būtina pacituoti: <…> jeigu po valgio arba piktos šnekos visuomet išsivalysi dantis, mintys prašviesės, tikino mama. – Kaip gerai. Kai močiutė vėl grįš iš kapinių liūdna, pasiūlysiu jai išsivalyti dantis, nudžiugo Dūzgė (p. 29). Šypsenai sukelti užteks kelių sakinių. Kad atsiskleistų visas situacijos komiškumas, tektų daug aiškinti, geriau patys paskaitykit M. Palangos knygą, nes Pelė Mama neturi tokių supergalių kaip autorius, kuris geba viską aiškiai ir paprastai išdėstyti.

Be informacinio pasaulio užkulisių, kurie knygoje tikrai išsamiai pristatyti (nuo naudojimosi internetu taisyklių iki skatinimo kritiškai mąstyti, nuo informacijos rinkimo iki jos patikimumo tikrinimo, nuo naudojimosi elektroniniais ištekliais iki piratavimo, ir dar daug kitų nuo iki), rasite ir antrąjį planą, kuriame liko šiuolaikinės šeimos kasdienybė, vaikų bendravimo subtilybės ir daug kitokių „dabartinio jaunimo“ reikaliukų. Apie juos (ir ne tik) nemažai papasakojo „Meškiukas bibliotekoje“  admirolė Aistė.

Kalbėti apie šią knygą galima daug ir plačiai, nes joje paliečiama ne viena svarbi tema. Vis dėlto nusprendžiau nesiplėsti, o kuo aiškiau sudėlioti visus taškus ant i – juk ir taip gyvename informacijos pertekliaus amžiuje. Knyga apie „Dūzgę ir pavojingą informaciją“ – originali ir aktuali, joje aiškiai ir glaustai išdėstomi gyvenimo informaciniame pasaulyje pagrindai.

Lengvas ir patrauklus pasakojimo būdas primena grožinį kūrinį. Jeigu būtų stipriau išplėtoti veikėjų charakteriai, sukurtas vientisas siužetas su nuotykiais vejančiais vienas kitą – knygos nesinorėtų paleisti iš rankų. Tikiuosi, kad peliukams, skaitantiems šias linksmas pažintines istorijas, nepritrūks atkaklumo įveikti knygos iki galo. Gal nuotykių ir mažai, bet kiek ten vertingų žinių!

Užtat tėvams perskaityti būtina. Juk tai puikus vadovas žaliems po informacinį pasaulį. Būkim biedni, bet teisingi. Kiek iš mūsų be priekaištų išmano jo veikimo dėsnius? Perskaitę knygą įgysite supergalių atžaloms suprantamai paaiškinti, kaip veikia informacinis pasaulis, kokios jo taisyklės ir kaip išgyventi informacijos džiunglėse (matyt ne veltui atsirado toks posakis, džiunglės pavojingos, informacija – irgi).

Istorijose apie Dūzgę nagrinėjamos sudėtingos temos ir problemos, tad nenuostabu, kad ne visada išsiversta be sunkių terminų. Nesigąsdinkite, kiekvieno skyriaus pabaigoje yra paprasti ir aiškūs naujų žodžių paaiškinimai. Taip pat ten rasite įdomių faktų ir net žaidimų.

Pabaigai noriu pasidalinti dar keliomis citatomis. Tegul knyga kalba už mane: <…> Ji kažkada ieškojo, netgi atsisiuntė kelias knygas iš piratų svetainės, tačiau jausmas buvo nekoks. Įdomu, kaip jaustųsi tėtis, jei žolės pjovimo traktoriuje naudotų vogtą benziną, parvežtą iš kokios nors cisternos miške? (p. 43). Juk tai etikos pamoka, bet ar pasijautėte mokomi? O ką manote apie šią situaciją? Kompiuteris liko namie, tačiau dėl interneto telefone ji buvo kategoriška (tėtis sakė, kad isteriška), ji niekaip neištvertų kaime mėnesio be interneto. SMS žinutės jau nemadingos, mėnesį be feisbuko, snapčato, instagramo?! Dūzgė net negalėjo įsivaizduoti tokios katastrofos (p. 45). Ar atpažįstama? Jei taip, sakydama, kad knyga aktuali, nepamelavau. Smagių atradimų!

Smulkmenos, bet…

Iliustracijos minimalistinės, tačiau labai jaukios, šiltos, šaunios ir subtilios. Taškas iliustratorei Silvai Jankauskaitei už paprastumą.

Skaitymo skatinimas. Bandydama tvarkingai susisteminti surinktus duomenis, vos iš akių nepaleidau svarbiausio – juk tai istorija apie knygas! Taškas už tai, kad net išmaniųjų technologijų amžiuje, knygų herojai tebevertina skaitymą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s